Recenzja 8a#: Descent Wędrówki w Mroku: Belthir Lieutenant Pack

Pamiętam, że z niecierpliwością czekałam na możliwość zakupu „Descenta: Wędrówki w Mrok 2 ed.”. Z miejsca zakochałam się w tym pięknym wydaniu, oglądając zaledwie zapowiedzi gry, a potem trzeba było jeszcze odliczać dni do jej premiery w Polsce. Niestety, jednym z moich największych rozczarowań, zaraz po nabyciu wyczekiwanego egzemplarza, był brak figurek poruczników w wersji podstawowej. Znaczy… że jak? Bohaterowie mają dla siebie te super-hiper postaci herosów, a Mroczny Władca może obejść się smakiem i wszystkich bossów reprezentują jedynie żetony?! No bez żartów! Gdzie moi maluścy antagoniści?! Nie była to jednak zwykła pomyłka, ale jak się okazało, celowy zabieg wydawcy.

Figurki pojawiły się wreszcie w sklepach, chociaż w formie, która wywołała u mnie początkowo niechęć. No tak… każda sprzedawana osobno. Epizod VI: DLC kontratakuje! Postanowiłam jednak się przemóc i przetestować chociaż kilka. Zwłaszcza, że i tak przecież lubię malować i sklejać modele, a wydatek nie był aż tak horrendalny. Widywałam bardziej szalone ceny w przypadku Warhammera Fantasy Battle. (Tak, wiem, wiem, w przypadku uzależnionych od planszówek ludzi każdy zakup jest usprawiedliwiony – przyznaję się do winy!).

Koniec końców, po podjęciu decyzji, że czas nadrobić zaległości w dodatkach z porucznikami, zdecydowałam się w pierwszej kolejności na zakup Belthira. A czemu tak? Bo ja naprawdę bardzo, bardzo lubię smoki. Wiedziałam także jak bardzo za smokami nie przepadają moi współgracze. He he…

Zawartość pudełka i Rozgrywka

Recenzję zacznijmy od tego, iż rozszerzenia Lieutenant Pack są używane jedynie w wariancie kampanii, jeśli więc nie planujecie dłuższej sesji z „Descent: Wędrówki w Mroku”, możecie je sobie w spokoju odpuścić.

W pudełku znajdziemy (niespodzianka!) figurkę Belthira, instrukcję, 14 dwustronnych żetonów i 12 kart. W tym 2 Karty Agenta, czyli dokładnie te same statystyki Belthira, którymi dysponowaliśmy już wcześniej.

Nasz nowy Plot Deck dzieli się na karty, których koszt użycia wynosi od 0-2. Z czego najdroższa z nich pozwala za przyzwanie samegoż Agenta, a pozostałe dobrze łączą się w combosy z kartami z podstawki: pozwalają zmienić wynik na kościach, dodać sobie żetonów zagrożenia czy zwiększyć siłę ataku potworów.

Moje pierwsze obawy wzbudziło wpłynięcie nowych elementów na balans rozgrywki. Każdego chyba z czasem dręczyło przekonanie, że Mroczny Władca ma zbyt łatwo. Na szczęście nowe żetony zagrożenia (zdobywane przez MW za każdym razem, gdy pokona bohatera graczy – może wtedy podjąć decyzję czy woli dostać żeton zagrożenia, czy dociągać przysługującą mu kartę), mogą szybko zmienić się w żetony fortuny (co pozwala graczom m.in. na pozbycie się znaczników zmęczenia, przerzucenie wyniku kości czy wykonanie dodatkowej, trzeciej akcji). Nie jest zatem tak źle i Lieutenant Packi wprowadzają dla każdego coś miłego. (Chociaż przeważnie to Mroczny Władca jest najweselszym graczem w grupie…).

Jakość wykonania kart i żetonów zachowują wcześniejszy standard. Nie będę się więc na ten temat rozpisywać.

Co zaś się tyczy samego Belthira: figurka została odlana niedbale (albo miałam zwykłego pecha i trafiłam na taki egzemplarz). Jego pysk będzie wymagał odcięcia wszystkich wypustek i wystających części odlewów przed malowaniem, aby w ogóle zaczął przypominać mordkę smoka. (Skandal! Tak oszpecać te majestatyczne i cudowne istoty!). Niemniej trzeba mieć na uwadze, że czeka nas przy nim trochę pracy, ale jeśli mieliście już do czynienia z ciężkimi modelowymi przypadkami to uspokajam, że ten nie jest krytyczny.

Aby było zabawniej, znacznie więcej uznania od figurki zyskało w moich oczach pudełko. Już po przepakowaniu kart i przycięciu okazało się, że jest idealne do przechowywania gotowego, pomalowanego modelu. Wieczko zapewnia ochronę przed kurzem, a całość jest na tyle kompaktowa, że bez problemu mieści się w podstawowym pudle gry.

Od strony mechaniki Belthir, to zdecydowanie jeden ze słabszych agentów, którego karty odwołują się bezpośrednio do tych z podstawowej talii Mrocznego Władcy. Często więc znajdziemy się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli skorzystać z Plot Decku Belthira, bez dysponowania odpowiednią kartą podstawową i trochę się naczekamy, nim uzbieramy odpowiednią kombinację, np. „Dual Training” + „Furię”. Na szczęście już sam koszt umiejętności smoczego agenta jest stosunkowo niski, co ma chyba rekompensować jego wątpliwą siłę.

A oto pełne zestawienie kart:

  • Hazard Pay (koszt różny) – wyczerp tę kartę w trakcie rozstawiania wsparcia. Możesz użyć 1 żetonu zagrożenia, aby dodać 1 potwora z grup, które wolno ci uzupełniać, uwzględniając ich limity. Koszt: 1 żeton zagrożenia – za małego potwora, 2 – za średniego, 3 – za dużego i 4 – za ogromnego.

  • Fight With Honor (koszt 0) – wyczerp tę kartę i odrzuć dowolną kartę pułapki przed użyciem umiejętności następnej Plot card. Zmniejsz koszt użycia tej karty o 1 (min. 0).

  • Cut a Deal (koszt 0) – po wyczerpaniu dodaje następujące warunki zwycięstwa do scenariusza: W przypadku wygranej bohaterów, Mroczny Władca otrzymuje 1 żeton zagrożenia, a herosi 25 złota. Jeśli wygra MW, otrzymuje on 2 żetony zagrożenia, a herosi 25 złota.

  • Show of Force (koszt 1) – wyczerpanie tej kary, gdy ogłuszy się bohatera (ale przed odebraniem za to nagrody!) pozwala na dociągnięcie karty MW za każdym razem, gdy zdobywa się żeton zagrożenia aż do zakończenia danego scenariusza.

  • Dual Training  (koszt 1) – wyczerpanie karty w połączeniu z grupą potworów wspartą “Furią” pozwala w czasie tury dodać każdemu z potworów +1♥ do ataku lub wyczerpanie karty, w połączeniu z grupą potworów wspartą “Zrywem”, pozwala w czasie tury poruszyć się tej grupie natychmiast o jedno pole.

  • Make Our Own Luck  (koszt 1) – wyczerpanie karty po użyciu “Mrocznego Szczęścia” pozwala MW zmienić wynik przerzuconej kości na dowolny, według własnego uznania.

  • End It!  (koszt 1) – wyczerpanie karty po zagraniu “Ciosu Krytycznego” pozwala na dodanie 1 wzmocnienia do wyniku ataku.

  • Resourceful  (koszt 1) – wyczerpanie karty pozwala MW, na początku swojej tury, zamiast zwyczajowo dociągać nową kartę, wybrać jedną z już odrzuconych i umieścić ją na szczycie talii dobierania.

  • Bribery (koszt 2) – wyczerp tę kartę po rozpatrzeniu efektu “Mrocznego Uroku”. MW może następnie zabrać kartę z powrotem do tali na dłoni i użyć jej natychmiast przeciwko innemu bohaterowi. „Bribery” odnawia się raz na scenariusz.

Wreszcie najważniejsze, wisienka na torcie i antagonista we własnej osobie:

  • Summon – Belthir – wyczerpanie karty, w trakcie fazy przygotowywania planszy, pozwala na zastąpienie 1 czerwonego i 1 kremowego potwora z danej grupy figurką Belthira. Jeśli agent zostanie pokonany w trakcie trwania scenariusza, karta ta powraca do talii. Nie wolno jednak użyć jej w żadnej przygodzie, gdzie Belthir występuje fabularnie jako porucznik.

Summa summarum: „Lieutenant Pack” to interesujące rozszerzenie… ale raczej warte zakupu tylko ze względów kolekcjonerskich. Podstawka wiele bez niego nie traci, a i tak możemy używać tylko jednego Plot Decka przez całą kampanie. Muszę przyznać, że ta zasada strasznie  mi się nie podobała. Wychodzi bowiem na to, że nawet jeśli zbiorę sobie resztę poruczników, to i tak nie będzie można używać wszystkich w trakcie jednej gry. Czy w takim razie w ogóle opłaca się kłopotać? Dla tych kilku chwil, by zastąpić żeton bossa figurką, gdy już łaskawie pojawi się na mapie? Zobaczymy… Póki co mam wrażenie, że na tle pozostałych poruczników Belthir wypada raczej blado. I nie ratuje go nawet moja sympatia do smoków.

Plusy:

Minusy:

+ Szansa na pozbycie się nieklimatycznych żetonów;

+ Nowy mini-mechanizm ze zbieraniem żetonów zagrożenia/fortuny;

+ Dodatkowe umiejętności agenta;

+ Wreszcie czujemy, że na planszy pojawił się Boss.

– Dodatek tylko do trybu kampanii;

– Nieprzyjemne wrażenie kolejnego DLC;

– Jeden Plot Deck porucznika na kampanie, to zdecydowanie zmarnowany potencjał.

Sharing

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblr

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*