Wystawa „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji” w Sopockim Grodzisku

Jak zapewne wiedzą osoby, które znają mnie poza blogiem, miałam ostatnio ciężkie chwilę związane z moją pracą na uczelni. Zaczęłam wreszcie egzaminy przed obroną, co trochę odbija się na mojej internetowej aktywności. Czyli nieszczęścia x2. Na szczęście pierwsze etapy zdane i nastała chwila wytchnienia. Po tym jak sytuacja się wyklarowała, człowiek może wreszcie w spokoju wrócić do tego co lubi najbardziej, czyli gier planszowych.

Niemniej, w ramach weekendowego odprężenia po stresującym tygodniu, postanowiłam zamiast siadać do planszy spróbować czegoś innego i udałam się na wystawę. Tym samym chciałam Wam polecić uczestnictwo w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest udostępnienie kolekcji starożytnych i średniowiecznych gier planszowych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

grodzisko3

Świetnie oddane repliki wraz z bogatym opisem zasad i podłoża kulturowego czekają na odwiedzających w Sopockim Grodzisku, a wstęp na wystawę jest przy tym darmowy w wybrane dni, można więc w spokoju udać się w większej grupie lub z rodziną, nawet jeśli obawiacie się nadchodzących, urlopowych wydatków z powodu zbliżającego się lata.

grodzisko2

Krótkie wykłady, a także zbiory zostały podzielone na kilka tematycznych części: Mezopotamia, Egipt, Grecja, Rzym, Średniowieczna Europa, Chiny, Indie czy Współczesność. Na miejscu możemy więc nie tylko zobaczyć gry z całego świata i poczytać ich zasady… ale także wypróbować niektóre z nich! Zwłaszcza pierwowzór gry, znanej w Polsce pod nazwą „Chińczyka”, robi na odwiedzających spore wrażenie, gdyż plansza została wyrysowana na całej powierzchni podłogi głównej sali. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o wielgachne pionki oraz giga kostki – i zagrać sobie szybką partyjkę na samym środku muzeum. Bo czemu by nie?

grodzisko4

Kuratorem wystawy „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji” jest p. Krzysztof Godon, a jej współautorami Paweł Marek Pogodziński, Andrzej Wędzik i Anna Izabella Wojciechowska. Nad opracowaniem graficznym czuwała: Natalia Gawryluk, a współpracą plastyczną: Lidia Nadolska, Katarzyna Odya i Joanna Glinkowska-Kowalewska.

W ramach wystawy powstała także publikacja o tym samym tytule: „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji”, którą również postaram się dla Was zrecenzować w trakcie nadchodzących dni, bo mało jej popularnonaukowych opracowań w tej tematyce.

grodzisko6

Przy okazji zaznaczę, iż opisana wystawa miała być zarazem wstępem do cyklu kolejnych prezentacji, które będą dotyczyły już konkretnych rejonów, w tym gier z obszaru Mezopotamii i Japonii. Osobiście z pewnością wybiorę się na przyszłe odsłony, bo zaprezentowany zbiory są naprawdę warte zobaczenia. Warto więc śledzić informację o przyszłych planach muzeum na mediach społecznościowych.

Polecam nie tylko grającym!

Warsztaty gier planszowych:
15 maja (niedziela), godz. 12:00-15:00
10 lipca (niedziela), godz. 12:00-15:00
06 sierpnia (sobota), godz. 12:00-15:00
10 września (sobota), godz. 12:00-15:00

Miejsce: Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
Termin: 14.05.2016 – 15.04.2017
Otwarcie wystawy: 14 maja (sobota) 2016, godz. 13.00
Kurator: Krzysztof Godon
Organizator: Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 10:00-18:00

Sharing

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblr

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*