Gry dla dwóch graczy – bo razem zawsze raźniej!

Tym razem poradnik dla dwóch graczy – niekoniecznie dla par – bo tematyka w żadnym razie nie będzie miłosna. Tytuły, które Wam prezentuję, to oczywiście mój subiektywny wybór. Wszystkie jednak były sumiennie przetestowane i nie bez powodu znalazły się w tym zestawieniu.

Rój (Hive)

Sympatyczne robako-szachy, które są idealne dla osób nienawidzących losowości i stawiających na dużo planowania. Naszym zadaniem jest obrona królowej, a naszych przeciwników – otoczenie i uniemożliwia jej ucieczki. Obie strony dysponują dokładnie taką samą ilością i typem robali (jedna strona białych, a druga czarnych). Każdy z owadów posiada inne umiejętności oraz sposób przemieszczania się. Warto także wspomnieć, że oryginalna  gra została bardzo ładnie wydana – świetnie więc nadaje się na prezent.

Zapraszam też do pełnej recenzji aplikacji na podstawie gry.

Pory Roku (Seasons)

Cudownie ilustrowana karcianka o turnieju magów, który toczy się przez trzy lata i uzależniony jest od zmieniających się pór roku. Wymaga bardzo skrupulatnego i przemyślanego budowania talii. Jedyna losowość wynika z wyboru bonusu z kilku dostępnych kości. Musielibyśmy mieć jednak naprawdę niewyobrażalnego pecha, by nie móc dostosować strategii do żadnego wyniku. Doskonale skaluje się na dwie osoby i bardzo dobrze sprawdza się też w większym gronie (dużo negatywnej interakcji i zaklęć z paskudnym efektem). Zdecydowanie jeden z lepszych deckbuildingów, z piękną oprawą i przemyślanymi umiejętnościami kart.

Patchwork

Tym razem kolejna gra przeznaczona dla dwóch osób, o nietypowej tematyce. Naszym celem jest szycie kołderki, czyli zapełnienie kawałkami materiału kwadratu o wymiarach 9×9. Aby tego dokonać, będziemy za guziczki kupowali skrawki, różniące się od siebie kosztem, kształtem i bonusami, ale także wartością “klepsydry”, która pokaże nam o ile pól przesunie się znacznik upływu czasu na odrębnym torze gry. Patchwork miejscami przypomina zabawę w tetrisa, gdzie obracając i przesuwając skrawki materiału staramy się osiągnąć na naszej planszy “układ optymalny”, z jak najmniejszą ilością dziur. To spokojna, niedługa gra bez żadnej negatywnej interakcji (poza odbieraniem sobie najlepszych skrawków). Idealna dla osób, które nie przepadają za konfrontacją.

Zapraszam też do pełnej recenzji aplikacji na podstawie gry.

Serce Smoka (Dragonheart)

Gra, którą poznałam niedawno, ale tak mi się spodobała, że z miejsca rozegrałam trzy partie. Na prostej, drobnej planszy układamy karty z ręki o różnych typach i wartościach punktowych. Cała sztuczka polega na tym, że poszczególne karty są od siebie uzależnione tzn. położenie Czarodziejki lub Smoka pozwala nam zabrać karty Skarbów, Wojownik może pokonać Czarodziejki lub Trolle, Smoka mogą pokonać Łucznicy itd. Wszystkie zależności pokazują strzałki: widzimy więc co dzięki danej karcie możemy zyskać, jak również ile punktów stracimy, jeśli przeciwnik wykorzysta fakt zagrania przez nas określonej karty i sam zgarnie inny stos. Serce Smoka jest więc grą, która nie trwa długo (ok. 10-15 minut), ale nieźle trzyma w napięciu, bo wymaga umiejętności zarządzania ryzykiem oraz odrobiny blefowania. Musimy ukrywać nasze intencje, aby w rzeczywistości przyczaić się na jak najbardziej wartościową nagrodę – bo czasu jest niewiele. Największa zaleta? Zasady do opanowania w minutę a potem można już tylko grać, i grać…   

7 Roninów

Gra polskich autorów, nawiązująca do kultowego filmu Akiry Kurosawy. Jedna strona wciela się w atakujących, głodnych bandytów (z jakiegoś powodu są to ninja), druga – w dzielnych roninów (nie liczcie na postaci z filmu), których celem jest obrona mieszkańców i jedzenia. Przeciwnicy rozstawiają swoje jednostki za zasłonkami, a potem rozpatruje się wyniki: jeśli na jakimś etapie gry ninja kontrolują 5 różnych obszarów wioski lub zabiją wszystkich obrońców – wygrywają, jeśli roninom uda się wybić wszystkich przeciwników lub upłynie czas gry – wygrywają. Przy całkiem pomysłowej mechanice, jedyne zastrzeżenia można mieć do oprawy wizualnej. Ta gra rozpaczliwie potrzebuje nowego, estetyczniejszego wydania z lepszą jakością komponentów. Warto jednak dać jej szansę, jeśli lubicie niczym w szachach planować i przewidywać ruchy przeciwnika.

Sharing

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblr

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*