Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Często obserwowany jest także krwiomocz. Leczenie powinno się wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci czworonoga. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych możliwości jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi preparatami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał skonsumować tabletki to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są nakraplane specjalnym dozownikiem na szyję czworonoga i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego preparatu jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny