Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by właściciel miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

drapak dla kota