Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary może być dobrą opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy planujemy hodować tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest trochę twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę swojej świnki morskiej należy ulokować w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpieczna, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, w której może schować się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html